Ubezwłasnowolnienie w celach podjęcia leczenia

Ośrodki leczenia alkoholizmu są przeznaczone dla osób, które dobrowolnie poddają się terapii odwykowej. Jednakże niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy alkoholik dezorganizuje życie rodziny a odmawia się poddać leczeniu. Jak pomóc alkoholikowi który nie chce się leczyć?

Przede wszystkim jak pomóc jego rodzinie, która boryka się z dramatem wynikającym z współuzależnienia? Są sposoby, które nakazują alkoholikowi leczenie przymusowe. O takim nakazie decyduje sąd. Jeżeli są przesłanki, że alkoholik zagraża życiu rodziny, powoduje demoralizację oraz szkodzi swojemu zdrowiu, to może orzec skierowanie na leczenie odwykowe alkoholika. Leczenie odbywa się tak długo jak za stosowne uzna to sąd. Jeżeli w jego opinii jest potrzeba alkoholik zostaje ubezwłasnowolniony.

Sposoby leczenia alkoholizmu, czyli jak uświadomić alkoholika, że ma problem?

Ubezwłasnowolnienie niesie ze sobą takie skutki, iż chory nie decyduje o swoim leczeniu. Taka sytuacja ma miejsce wtedy, gdy alkoholik wypiera swój problem. Dzieje się to niestety dość często. Całe otoczenie widzi jego chorobę, tylko nie on sam. Alkoholikowi zdaje się, ze ma zawsze kontrolę nad sytuacją i zawsze może przestać pić ale tego nie chce. Nie uznaje, że to alkohol nim steruje, a nie on steruje piciem alkoholu. Leczenie może być jedynym ratunkiem dla najbliższej rodziny i dal samego alkoholika, który podupada na zdrowiu. Dalsza degeneracja może zakończyć się śmiercią z powodu choroby alkoholowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *